Průmyslové lasery

Značení

Značení laserem se v průmyslu stále více prosazuje. Nelze sice říci, že značení laserem dokáže nahradit všechny zavedené technologie značení, ale existuje mnoho dobrých důvodů, proč ho zvolit a v některých aplikacích je zcela bezkonkurenční.

Značit laserovým paprskem lze kovy, plasty (i jako fólie), gumu, keramiku, sklo, papír, dřevo, korek, kůži a dokonce i potraviny (např. pečivo).

Výhody laserového značení

  • Stálost, odolnost - vzhledem k tomu, že značení je vytvořeno přímo do podkladového materiálu a je tedy jeho součástí, je značení velmi odolné oděru, vodě i rozpouštědlům. Obvykle ho lze zcela odstranit pouze hrubým broušením.

  • Opakovatelnost, přesnost - pouze LASER dokáže vytisknout statisíce značek s vysokým stupněm detailu ve stále stejné kvalitě.

  • Variabilita-lehká úprava zprávy tisku- tisknout QR nebo Datamatrix kódy s proměnlivým údajem (výrobní číslo, datum a čas výroby) lze prakticky výhradně laserem.

  • Nulové náklady na spotřební materiály - žádný inkoust, tiskací tampony, gravírovací hroty

  • Jednoduchá údržba - žádné každodenní náročné čištění, žádný odkapávající inkoust

Techniky značení jsou rozličné, možné je takřka vše, ovšem s jistými omezeními. Především záleží na reakci materiálu na laserový paprsek (paprsek může mít různé parametry: vlnová délka, délka a tvar impulzu, výkonová hustota...), důležitý je požadavek na čas značení (ten je obvykle určen požadavky sériové výroby).